MARAŞ’TAN GELEN TATLAR

Bu gördüklerinizi annemler Maraş’tan getirmişler. İlk defa Maraş’tan bu kadar çok yiyecek geldi. Ne hikmetse? Ah nasıl da unuttum, sahi artık baklava gelmiyordu, sanırım o sebepten bunlar geldi. Maraş’tan gelecek olanlara ya da başka bir beldeden gelecek olsalar dahi Maraşlılara önemle duyurulur. Hani “biz ne getireceğimizi bilemedik, Hollanda’ya ne gelir bilemedik” diyecek olanlar varsa boşuna ‘bilmiyorduk’ martavalına sığınmasınlar.
 
Tarhana, ister çorba yap ister fırında kavurup akşam otururken atıştır. Fıstık ezmesi, ki bu kardeşimin gözdesi. Antep fıstığının ezilip şekerle karıştırılmış hali, bir tür şekerleme. Dut kurusu, çok vitaminli olmasına rağmen çocukluktan kötü hatıralarım var o yüzden pek barışık değilim, fakat yine de bir kaç atıştırdım oldukça güzeldi. Vee, sucuk! İpe dizilmiş ceviz, fındık ve fıstık, Allah ne verdiyse, gibi kuruyemişlerin pekmezden yapılmış bir tür hatize karışımına batırılmasından elde ediliyor. Bu sucuğun iki türü var. Birisi pekmez sucuğu, koyu renkli olan. Beyaz olan köpük sucuğu.
 
Ha, tabii bir de bunların içine konulup servis edildiği tepsi var. Bakır. Köken Maraş yine, fakat o yolculuğa İstanbul’dan katılmış. Geçen bu bakır tepside babam bir künefe yapmıştı ki, ne diyorsunuz o ne künefeydi öyle, sormayın gitsin. O ne muhteşem lezzetti.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !